Aplikacje na platformy Google i Apple

aplikacje na telefon i tabletGry i aplikacje stanowią obecnie niezwykle istotną rzecz dla dosłownie każdego posiadacza jakiegokolwiek nowoczesnego smartfona. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że dostęp do nich jest bardzo łatwy, ale w rzeczywistości właściwie zawsze mamy tu dość ograniczone możliwości które zależą od tego, czy korzystamy w celu ich zdobycia z platformy Apple, czy też Google Play. Dość łatwo można bowiem zauważyć, że całe mnóstwo takich aplikacji pojawia się zazwyczaj wyłącznie na jednej, konkretnej platformie, przez co użytkownicy tej drugiej zwyczajnie nie mają do nich dostępu.

Jaki jest główny powód czegoś takiego? Jak zwykle – chodzi o pieniądze. Zarówno Apple jak i Google doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wydawcy gier i aplikacji zmuszeni są do szukania sposobu na jak najlepszą promocję i szybkiego dotarcia do szerszego grona potencjalnych klientów, zaś jedynym słusznym rozwiązaniem w tej kwestii jest nawiązanie współpracy z jedną z tych firm – w przeciwnym wypadku ich produkty mogłyby zostać po prostu niezauważone.

Zarówno Google jak i Apple zachęcają zatem wydawców do podpisywania z nimi specjalnych umów, na podstawie których firmy te otrzymują wyłączność na sprzedawanie danych produktów, w zamian za to oferując odpowiednią reklamę i dostęp do szerokiego grona klientów. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym niczego szczególnie złego, ale w praktyce sami gracze są na tym bardzo stratni; niestety, obecnie na rozwiązania takie godzi się zdecydowana większość wydawców, choć oczywiście istnieją pewne wyjątki takie jak na przykład francuskie studio Gameloft. Jest to bardzo poważna kwestia na którą trzeba zwracać uwagę w czasie wybierania dla siebie odpowiedniego telefonu, bowiem może się okazać, że przez błędną decyzję zostaniemy zwyczajnie pozbawieni dostępu do wielu ważnych dla nas aplikacji oraz programów. To samo dotyczy się zresztą kupowania konsoli do gier, ale akurat w tym przypadku nie jest to aż tak poważny problem.