Co warto wiedzieć o ekranie tabletu?

Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej istotną część tabletu, z pewnością byłby nią ekran. To właśnie dlatego, jeszcze zanim wybierzemy konkretny model, musimy zastanowić się nad jego wielkością. Rynek może nam zresztą zaoferować kilka rozmiarów dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Najmniejsze są tablety 5-calowe, które zazwyczaj znajdują zastosowanie jako nawigacje samochodowe. Konstrukcje o przekątnej 7 cali są najpopularniejsze wśród zwolenników mobilności, w sprzedaży możemy znaleźć jednak także tablety 7,9, 8, a nawet 9,7-calowe, te ostatnie przypominają już jednak notebooki.

Wybierając rozmiar idealny z naszego punktu widzenia musimy zastanowić się i nad tym, jaki format bardziej nam odpowiada. Obecnie furorę robi format panoramiczny 4:3 idealnie sprawdzający się nie tylko podczas pracy biurowej, ale również w trakcie przeglądania stron internetowych. Dużą rolę odgrywa także rozdzielczość, im bowiem jest większa, tym korzystanie z tabletu jest przyjemniejsze i bardziej czytelne. W dużej mierze jest ona uzależniona od rozmiaru matrycy stanowiącego jej naturalne ograniczenie, gdy jednak interesują nas większe tablety, nie powinniśmy koncentrować się wyłącznie na niej. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują matryce HD lub Full HD, nie jest bowiem wykluczone, że po pracy zechcemy wykorzystać tablet i po to, aby obejrzeć na nim film.

Innym parametrem, którego nie powinno się ignorować jest technologia podświetlania. To od niej zależy nie tylko jakość ekranu, ale również kąty widzenia. Jeśli zatem zdecydujemy się na matrycę TN musimy mieć świadomość tego, że jej poziom będzie co najwyżej średni. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest panel IPS albo Super PLS, choć i one nie muszą wcale spełniać oczekiwań wszystkich miłośników naprawdę wysokiej jakości. Oczywiście, należy liczyć się i z tym, że za jakość trzeba będzie zapłacić, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że matryca IPS/PSL będzie znacznie droższa niż klasyczna matryca TN. W tabletach ważna jest również technologia dotyku zastosowana przez ich producentów. Niezwykle często okazuje się, że ma ona największy wpływ na ich rzeczywistą użyteczność, wskazane jest więc poświęcenie jej przynajmniej kilku chwil. Sprzęt musi nie tylko bezbłędnie rozpoznawać dotyk i typowe gesty, ale i wyróżniać się wysoką rozdzielczością punktów, co może mieć szczególne znaczenie dla tych osób, które dużo i szybko piszą na klawiaturze.